یکشنبه, 19 می, 2024

تخریب عمدی میراثهای فرهنگی ترکمنصحرا بعلت بی توجهی ادامه دارد

خالد نبی سنان

ایل گویجی: یکی دیگر از میراثهای فرهنگی ترکمنصحرا بعلت بی توجهی تخریب شده – اگر نهادهای جهانی مدافع میراث های فرهنگی بشریت تحت حمایت خود قرار ندهد، متاسفانه بر حفاظت آنها درایران نمی توان امیدوار بود

افراد ناشناس’ گورستان خالد نبی گلستان را آتش زدند

بی بی سی،09.09.2017 : مقام های محلی دراستان گلستان درشمال ایران می‌گویند که فرد یا افراد ناشناس محوطه گورستان باستانی خالد نبی را که یکی از دلایل شهرتش سنگ قبرهای عجیب آن است، به آتش کشیده وچند سنگ را شکسته‌اند.
محمد حمیدزاده رئیس هیات امنای این مجموعه به خبرگزاری ایرنا گفته است که آتش‌سوزی پنجشنبه (دور روز پیش) اتفاق افتاده وبه دلیل خشکی علفزارها هرلحظه به وسعت آن افزوده می‌شده است. او احتمال داده که مخالفان توسعه مجموعه و افزایش گردشگری در منطقه دست به ایجاد حریق زده باشند.
آقای حمیدزاده گفته است که علاوه برایجاد آتش سوزی٬ عاملان سه سنگ مزار استوانه‌ای را که اهمیت تاریخی و پژوهشی داشت٬ تخریب کرده اند. این سنگ ها به شکل صلیب بوده اند. قدمت این گورستان بیش از هزار سال است وارتفاع برخی ازاین سنگ قبرها به دو متر می‌رسد.
گفته می‌شود که حدود ۶۰۰ سنگ قبر در این گورستان وجود دارد که شکل برخی از آنها شبیه آلت جنسی است.! گزارش شده است که کارکنان مجموعه به همراه اهالی روستای نزدیک به آن آتش را خاموش کرده‌اند و یگان حفاظت میراث فرهنگی استان گلستان درپی شناسایی عوامل آتش سوزی است.
* گورستان باستانی خالد نبی ازمناطق حفاظت شده میراث فرهنگی ایران است.

رئیس هیات امنای این مجموعه گفته است که باوجود حصارکشی٬ برای حفاظت ازآثار تاریخی این گورستان٬ نیازمند نگهبان ثابت وتجهیز محوطه به دوربین مداربسته وسایر امکانات ضروری هستیم.

سالانه بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر ایرانی وخارجی از گورستان باستانی خالد نبی ومناظر وچشم‌اندازهای طبیعی اطراف آن بازدید می‌کنند.

براساس برخی روایت‌ها خالد نبی یکی ازچهار پیامبری است که درفاصله دوره حضرت عیسی وحضرت محمد زندگی می کرده است. خالد نبی ازشخصیت های مورد احترام ترکمن‌هاست.%
* توضیح ایل گویجی:: نمادی که آن را به شکل نامربوط تشبیه می کنند، شکل داهیانه کلاه مخصوص آدم های آن زمان از تاریخ تمدن است، یا آن را درک نمی کنند و یا اینکه به این بهانه سیاست هویت زدائی تاریخ مان را در پیش گرفته اند!

منبع: بی بی سی

About The Author

Doctor Historical sciences from Academy Sciences of Turkmenistan - Moscow, Painter, musician-live in Toronto - Speciality from: "ВАК РФ: 07.00.02".🎓 www.phdoctrate.blogspot.ca

Related posts